Na kokios Kalėdos be dovanų? Ypač mažiesiems. O kas lieka kiemuose pasibaigus didžiosioms metų šventėms? Nupuoštos eglutės ir kalnai dėžių nuo išpakuotų dovanų. Apie panaudotas eglutes pakalbėsime po Naujųjų. O kol kas verta pamąstyti apie artimesnius rūpesčius, apie tai, kas kelia ne tik šventinį džiaugsmą, bet ir pyktį tvarkingiems klaipėdiečiams, regintiems kiemuose prie konteinerių pošventinį šiukšlyną.
Kur išmesti ir kaip išmesti?
Kur išmesti didelę kartotinę dėžę nuo dovanos? Atsakymas aiškus net vaikams: į konteinerį, ant kurio parašyta „Popierius“. Tik daug sudėtingesnis klausimas „kaip išmesti?“. Vieni sako, kad reikia sulankstyti, kiti – kad suplėšyti, treti išvis nesuka sau galvos ir deda dovanos pakuotę šalia perpildyto konteinerio.
Ir problema čia visiškai aiški: konteinerio anga maža, o dėžė už ją kartais ir trigubai didesnė. Dar žinant, kad popierinių pakuočių bumas būna būtent gruodžio pabaigoje, kad po papildomą konteinerį kiekviename kieme nėra galimybių pastatyti, sprendimas turi būti pats racionaliausias.
Todėl atliekų tvarkytojai rekomenduoja: prieš išmetant kartoninę dėžę į rūšiavimo konteinerį ją reikia ne sulankstyti, o suplėšyti ar supjaustyti, kad šių atliekų tilptų kuo daugiau. Ir čia galioja visuotinė rūšiavimo taisyklė: kiemuose išrūšiuojame ir išmetame tik tokio dydžio daiktus, kurie lengvai telpa pro konteinerio angą.
O ką daryti, jei netelpa, jei rūšiavimo konteineris perpildytas? Blogiausias pasirinkimas – padėti dėžę šalia. Pirma – sušlapęs ir išsitepęs kartonas nebetinkamas perdirbimui, antra – šiukšlynas kieme tokiu atveju garantuotas, trečia – toks veiksmas gali užtraukti net administracinę baudą už tvarkos pažeidimą. Išmesti kartoną ar popieriaus pakuotę į komunalinių atliekų konteinerį – taip pat blogas sprendimas. Kaip jau minėjome, užteršta popieriaus pakuotė neperdirbama, o šventiniu metu padaugėja ir komunalinių atliekų, tad užkišus bendruosius konteinerius didelėmis pakuotėmis vaizdas kieme tikrai nedžiugins.
Jei tikrai rūpi ekologija ir tvarka kieme, didelėmis pakuotėmis patogiausia atsikratyti didžiųjų atliekų surinkimo aikštelėse. Ir nors važiuoti į jas šiuo metu nerekomenduojama, žinoti kur ką mesti – būtina.
Aikštelės – klaipėdiečių paslaugoms
Pasak aplinkosaugininkų, prieš kelis dešimtmečius, kai Lietuvoje būdavo šaltos žiemos, tėveliai su vaikais draugiškai vykdavo į miškus nešini morkomis, burokais gelbėti žvėrelių nuo „baltojo bado“. O dabar, šylant klimatui, reikia gelbėti planetą nuo „atliekų tvano“. Todėl prieš šventes, ir ypač po jų, klaipėdiečiams tikrai vertėtų aplankyti didžiųjų atliekų surinkimo aikšteles, atvežant čia ne tik pakuotes nuo naujų pirkinių, bet ir nebereikalingus daiktus.
Pakuotes – kartoną, plastiką – aikštelėse daug patogiau išrūšiuoti, nes antrinėms žaliavoms pastatyti didieji konteineriai, tad nebūtina pakuočių plėšyti smulkiai ar pjaustyti, užteks tik sulenkti ar suspausti Tuo pačiu reisu rekomenduojama atvežti ir naudotus daiktus, seną buitinę techniką, bet jokiu būdu nekrauti sendaikčių prie konteinerių uostamiesčio kiemuose. Už kiemų tvarkymą visi klaipėdiečiai moka mokesčius, tad kuo daugiau netvarkos – tuo didesnės gresia išlaidos už papildomą valymą.
Klaipėdos miesto didžiųjų atliekų aikštelėse taip pat yra specialūs konteineriai, į kuriuos priimami naudojimui dar tinkami daiktai: rūbai, avalynė, indai, žaislai, baldai. Karantino metu keitimasis daiktais laikinai yra sustabdytas tiek dėl gyventojų, tik dėl aikštelės darbuotojų saugumo, neleidžiama naudotų daiktų pasiimti, bet palikti – galima.
Nemokamas keitimasis daiktais yra vienas iš būdų mažinti vartojimą ir saugoti planetos išteklius. Beje, KRATC ragina naudotis dar viena daiktų dovanojimo galimybe: internete https://mano.kratc.lt/exchange gyventojai gali įkelti savo nebereikalingų daiktų nuotraukas ir su interesantais susitarti dėl pasiėmimo sąlygų.
Karantino metu KRATC administruojamos Klaipėdos miesto didžiųjų atliekų priėmimo aikštelės Plieno g. 13, Tilžės g 66A, Šiaurės pr. 30 dirba trumpiau: II – V 9-18 val., VI – 10-14 val. Sekmadieniais, pirmadieniais bei valstybinių švenčių dienomis aikštelės nedirbs, o priešventinėmis dienomis (12.23 ir 12.31) dirbs valandą trumpiau — iki 17 val.
Gyventojų, vykstančių į aikšteles, prašoma kantrybės, nes saugumo sumetimais į aikšteles leidžiama tik po vieną automobilį, reikalaujama dėvėti apsauginę kaukę, neiti į tarnybines patalpas.
Smagių artėjančių švenčių, sutikime jas saugiai ir švariai!
Просмотров (10)